Agjencia Zhurnal.mk
Medicina

Maska për fytyrë mund të ndikojë në shëndetin e gojës – ja se çfarë ndihmon

Zhurnal Ads

Nëse keni vërejtur që kohëve të fundit keni probleme me gavrën e gojës, në dhëmbë ju janë krijuar njolla apo keni erë të keqe, shkaktar mund të jetë fakti që një kohë të gjatë bartni maskën

Stomatologu Gerry Curatola thotë që derisa jeni duke bartur maskën për fytyrë, në gojë përqendrohet dyoksidi i karbonit, i cili krijon ambient thartire, shkruan Yahoo, përcjell Telegrafi.

Për këtë shkak shkaktohet çekuilibri i mikrobiomave orale, sepse në gojët tona jetojnë me qindra e miliarda mikroorganizma të cilët ndikojnë në mënyrën në të cilën trupi ynë nxit shëndetin dhe u përgjigjet sëmundjeve.

Pa gavër të shëndetshme të gojës rrezikohet edhe shëndeti i trupit.

– Jemi mësuar që imuniteti ynë është kyç në luftën kundër coronavirusit, andaj nëse keni proces inflamator në gojë, imuniteti juaj është i ulur – thotë Curatola dhe thekson që është me rëndësi të kuptohet lidhshmëria e shëndetit të gojës dhe trupit.

Stomatologu thotë që pesë veprime mund të ndihmojnë në krijimin e mikrobiomave të shëndetshme, në zvogëlimin e inflamacionit dhe eliminimin e helmeve, në mënyrë që sa më me efekt të luftojmë kundër shkaktarit të sëmundjes.

1. Pasta e dhëmbëve

Zgjidhni pastën me vitamina dhe minerale të cilat zvogëlojnë inflamacionin dhe mund ta përdorni për larjen e dhëmbëve apo si maskë për mishin e dhëmbëve.

2. Probiotikët

– Secili që bart maskë do të duhej të marrë probiotikë çdo ditë – këshillon Curatola.

3. Antioksidantët

Curatola këshillon edhe që të marrim sa më shumë antioksidantë, qoftë nëpërmjet ushqimit apo shtesave në ushqim.

4. Vitamina C dhe zinku

Produktet dhe shtesat në ushqim të cilat përmbajnë vitaminën C dhe zinkun ndihmojnë në forcimin e sistemit të imunitetit.

5. Higjiena e rregullt

Curatola shpjegon që mënyra më e thjeshtë për kujdesin për shëndetin vetjak është higjiena e rregullt e dhëmbëve dhe e gavrës së gojës.

– Shmangni çipsat, patatinat dhe sheqerin midis racioneve, sepse ndikojnë në mikrobiom.

Konsumoni rregullisht ujë dhe mos harroni të shkoni te stomatologu.

Është me rëndësi të bartni maskën, por të gjithë me atë rast do të ishim të detyrua të dinim se çfarë ndodh pas saj në mënyrë që të mbrohemi më mirë dhe të mbrojmë shëndetin.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ekziston ilaçi kundër kancerit për ata të cilët marrin guximin ta provojnë

admin

Nuk është déjà vu, por ka të bëjë me ëndrrat

S.B.

Garë digjitale “Race for the cure” për ngritjen e ndërgjegjes për kancerin në gji

Z H

Frika e pabazuar për efektet anësore të vaksinës

S.B.

Kur dhe pse bebet ndryshojnë ngjyrën e syve

admin

Misteri i pandemisë: Pse disa njerëz me coronavirus nuk kanë simptoma, ndërsa të tjerë e kalojnë rëndë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...