Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Maskat me detyrim, sa zbatohet vendimi në Tiranë

Nga sot në të gjitha ambientet jashtë banesës qytetarët janë të detyruar që të përdorin maskat si një masë mbrojtëse për të mos përhapur më shumë covid-19.

Në kryeqytet ky akt normativ i qeverisë është zbatuar, megjithatë ka pasur edhe nga ata persona që nuk kanë mbajtur maskë.  Sipas ligjit të ri, kushdo që kapet pa maskë do të gjobitet me 3 mijë lekë, ndërsa nëse shkelja përsëritet gjoba do të shkojë në 5 mijë lekë.

Gjithashtu ligji parashikon edhe raste kur maska nuk duhet mbajtur, kryesisht kur ajo bëhet problem për shëndetin e personave.

Postime të ngjashme

Riatdhesimi i shqiptarëve nga Siria, Çuçi: Prej dy ditësh ndodhem në Beirut, do e finalizojmë me sukses këtë operacion

T E

Programi politik i PD dhe aleatëve/ Yuri Kim takon Bashën: SHBA pret kandidatë të pastër nga partitë

S.B.

Një ditë pas marrëveshjes me PD, Bamir Topi jep dorëheqje e parevokueshme nga drejtimi i FRD-së

S.B.

Vaksinohen për COVID-19 bluzat e bardha në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv. Përfshijmë dhe ushtrinë dhe studentët e infermierisë

S.B.

“902 mijë zgjedhës me karta apo pasaporta të skaduara”/ KQZ: Të infektuarit aktiv me COVID mund të mbeten pa votuar

S.B.

‘Rinovoni kartat e identitetit’, apeli i Metës: Verifikoni ku e keni qendrën e votimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...