Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Mazda do të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara deri në vitin 2025

Mazda Motor Corporation deklaroi të enjten se planifikon të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara globalisht deri në vitin 2025, duke filluar me modele të reja vitin e ardhshëm.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, modelet e reja përfshijnë tre automjete elektrike, pesë automjete hibride me gaz-elektrik dhe pesë automjete hibride plug-in, tha prodhuesi i automobilave.

Plani është pjesë e përpjekjeve të kompanisë Mazda për të arritur qëllimin e saj për të elektrizuar të gjitha makinat e saj dhe për t’i bërë automjete elektrike, një të katërtën e makinave të tyre deri në vitin 2030.

Duke filluar nga viti 2025, Mazda do të zhvendosë fokusin e saj në zhvillimin e automjeteve elektrike duke përdorur një platformë të dedikuar tani në zhvillim.

Kompania gjithashtu deklaroi se do të lansojë vitin e ardhshëm makinën e saj të parë autonome.

Modeli do të jetë i pajisur me teknologji vetë-drejtuese të Nivelit 2, që do të jetë në gjendje të kontrollojë drejtimin, frenimin dhe përshpejtimin.

Postime të ngjashme

Studimi: Veturat elektrike janë shumë më miqësore me mjedisin sesa motorët me djegie

D V

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

D V

Ford tërhoqi 775 mijë vetura për shkak të një problemi në timon

D V

Dorëzohet kopja e fundit e Bugatti Divos – çmimi kap shifrat e pesë milionë eurove

D V

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

D V

Çmimet e gomave po rriten, ato së shpejti mund të jenë shumë më të shtrenjta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...