Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Mazda prezanton veturën e saj të parë tërësisht elektrike

Kompania e prodhimit të veturave, Mazda, ka prezantuar veturën e saj të parë tërësisht elektrike të quajtur “MX-30 EV”.

Dizajnimi i saj është një nga gjërat më të komentuara nga adhuruesit e këtyre veturave. Megjithatë, sipas ekspertëve, ka shumë gjëra të panevojshme në veturën e parë tërësisht elektrike të Mazdas, siç është një bosht i helikës midis sediljeve të pasme.

Ndërsa konkurrentët janë duke bërë që dyshemetë e veturës të jenë sa më të sheshta, vetura tërësisht elektrike e Mazdas do ta ketë një gungë të panevojshme në ambientet e brendshme të veturës.

Gjithsesi, Mazda nuk planifikon të ndryshojë ndonjë gjë dhe lansimi në treg i kësaj veture pritet të bëhet gjatë këtij viti në kryeqytetin japonez, Tokyo.

Ende nuk dihet çmimi i saj.

Postime të ngjashme

Ken Block shet Ford Hoonitruckun për një milion dollarë

Dafina Vidishiqi

Gronos është Mercedes-AMG G63 i Mansory

Dafina Vidishiqi

Filloi prodhimi i veturës së re Nissan Qashqai

Dafina Vidishiqi

Dacia ndryshon logon

Dafina Vidishiqi

Mazda do të lansojë 13 modele të automjeteve të elektrizuara deri në vitin 2025

Dafina Vidishiqi

Ford Bronco që i përkiste Kevin Hartit po del në ankand

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...