Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Mbahet koncerti i parë në mes të pandemisë, marrin pjesë 5 mijë adhurues të rock-ut

5 mijë adhurues të muzikës rock morën pjesë në një koncert në Barcelonë pasi iu nënshtruan testeve të shpejta të Covid-19, si pjesë e një eksperimenti. Koncerti në arenën Palau Sant Jordi, që besohet të jetë më i madhi në Evropë që nga fillimi i pandemisë, u zhvillua për të provuar efektivitetin e parandalimit të shpërthimit të virusit në ngjarje të mëdha.

Grupi spanjoll “Love of Lesbian” kishte lejen e autoriteteve shëndetësore për të vazhduar, me rregullin e vetëm të përdorimit të maskave me cilësi të larë të ofruara nga organizatorët e koncertit. Testimi para koncertit u zhvillua në tre vendndodhje të ndryshme në Barcelonë, me 80 infermiere duke operuar sistemin.

“Ishte spektakolare. Ndiheshim të sigurt në çdo kohë. Ne ishim në rreshtin e parë dhe ishte diçka që na kishte munguar shumë. Jemi krenarë që kemi pasur mundësinë të marrim pjesë në këtë koncert. Shpresojmë që të jetë i pari nga shumë të tjerë.“, u shpreh një fans që mori pjesë në koncert.

Në mënyrë që të merrte pjesë në koncertin rock, çdo person duhej të testohej në mëngjesin e koncertit dhe të kthente një rezultat negativ të testit para se t'i jepej përpara për të marrë pjesë

Postime të ngjashme

Animacioni i parë kosovar nderohet me çmimin ‘City of Annecy’ në festivalin ndërkombëtar të filmit të animuar Annecy

Dafina Vidishiqi

Pishina e Kleopatrës dhe Mark Antonios

Lea Muslija

“Gjon Nikollë Kazazi…” do bëhet film në Itali!

Lea Muslija

Ndërron jetë aktori i njohur amerikan

Dafina Vidishiqi

Koncert “Oboe dhe Kitarë” sonte në Kërçovë

Zekirija Haxhiu

Me vepra bëhu model, jo me fjalë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...