Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbërrijnë vaksinat e gripit

Shumë qytetarë të cilët janë pjesë e grupeve që e përfitojnë falas vaksinën e gripit sezonale nuk kanë mundur ta bëjnë ende.

Shefja e Departamentit të Epidemilogjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, prof.Silva Bino, tha se brenda Nëntorit do të bëhet shpërndarja e mijëra dozave të tjera në qendrat shëndetësore të vendit.

“Po vijojmë me vaksinimin e grupeve të riskuara. Siç e kemi thënë janë të gjithë personat me sëmundje kronikë, personat mbi 65 vjeç, personat me dëmtime të imunitetit, pavarësisht moshës që ata kanë. Pas administrimit të 100 mijë dozave të para, 37 mijë doza janë duke u shpërndarë në të gjithë vendin, ndërkohë janë në proces dhe vijnë brenda Nëntorit pjesa tjetër prej 230 mijë dozash vaksina”.

Ndërsa ministrja Manastirliu tha se me buxhetin e ri do të rimbursohet trajtimi i pacientëve me covid në banesë.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...