Agjencia Zhurnal.mk

Mbështetësit e Maduro dhe Guaido, ndeshen brenda ambasadës së Venezuelës në Brazil

Policia ushtarake rrethoi ambasadën e Venezuelës në Brazil të mërkurën, pasi mbështetësit rivalë të liderit të opozitës Venezuelës Juan Guaido dhe Presidentit Nicolas Maduro u ndeshën brenda në një luftë për kontrollin e kompleksit diplomatik, shkruan France24.

Zyrtarët e ambasadës hapën dyert për ambasadorin e emëruar të Guaido Teresa Belandria pasi njohën liderin e opozitës si president, tha i dërguari në një deklaratë.

Nuk ishte e qartë menjëherë se cila anë ishte në kontroll të ambasadës.

Ambasadori i fundit i emëruar nga Maduro në Brazil u tërhoq në vitin 2016.

Belandria tha që zyrtarët brenda ambasadës dorëzuan “vullnetarisht selinë diplomatike në përfaqësimin e akredituar me ligj në Brazil”.

“Pas hyrjes në selinë, ne mund të verifikonim se një grup zyrtarësh jetonin në rezidencën zyrtare,” tha Belandria.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Z H

Lajmet e fundit

Loading...