Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbi 100 mijë punonjës shëndetësorë në Turqi marrin dozën e parë të vaksinës COVID-19

Zhurnal Ads

Ministri i Shëndetësisë i Turqisë, Fahrettin Koca, ka njoftuar se mbi 100 mijë personel të kujdesit shëndetësor në vendin e tij kanë marrë dozat e para të vaksinës së coronavirusit të ri (COVID-19).

Në llogarinë e tij në Twitter, duke ndarë një ueb-adresë të Ministrisë së Shëndetësisë që numëron drejtpërdrejtë personat e vaksinuar, ministri Koca njoftoi se këto 100 mijë doza janë dhënë deri në orën 1:40 pasdite sipas kohës lokale.

“Turqia ka një infrastrukturë të fuqishme për të realizuar programin e vaksinimit”, shkroi Koca.

Deri pas orës 2 pasdite, numërimi i drejtpërdrejtë arriti në mbi 120 mijë persona të vaksinuar, transmeton Anadolu Agency.

Më 30 dhjetor në Turqi arritën tre milionë doza të vaksinës së prodhuar nga kompania Sinovac, me bazë në Pekin.

Dje, organi zyrtar i ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore i Turqisë miratoi vaksinën e kompanisë Sinovac për përdorim urgjent kundër coronavirusit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Lëkundjet e tërmetit shkundin tokën në Kroaci, kamerat e televizionit filmojnë gjithçka

T E

The Washington Post”: Shpejtësia e vaksinimit në Kinë, 50 milione brenda nje muaji

Z H

Anglia hyn në bllokadë të re kombëtare

S.B.

Merkel paralajmëron kufizime të ashpra për qytetet që kanë rritje të rasteve me COVID-19

admin

Hidhen poshtë pretendimet e Trumpit për numrin e viktimave nga COVID-19

S.B.

I futi borxh 750 milionë euro, kryeministrin e ri malazez e kritikojnë pozita e opozita

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...