Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbi 24 milionë pacientë me COVID-19 në të gjithë botën vazhdojnë trajtimin

Në 23.921.129 prej tyre simptomat e sëmundjes janë të lehta ndërsa 109.361 pacientë janë në rrezik për jetën.

Numri i personave që janë duke iu nënshtruar trajtimit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 24 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, në botë momentalisht janë 24.030.555 raste aktive me COVID-19.

Në 23.921.129 prej tyre simptomat e sëmundjes janë të lehta ndërsa 109.361 pacientë janë në rrezik për jetën.

Rritja e numrit të pacientëve në trajtim rrit barrën mbi sistemet shëndetësore të vendeve.

Vendet me numrin më të lartë të rasteve aktive janë SHBA-të (9.077.487), Franca (2.515.706), Britania e Madhe (1.629.591), Brazili (722.733), Belgjika (599.357), Italia (575.979), Rusia (559.969), Gjermania (329.022), Serbia (326.636) dhe Ukraina (292.043).

Ndërkaq, në Turqi me datën 11 janar numri i rasteve aktive ishte 105.044, prej të cilëve 2.783 në gjendje të rëndë.

Që nga shfaqja për herë të parë në qytetin Wuhan të Kinës në dhjetor 2019, koronavirusi u përhap në të gjithë botën, duke infektuar mbi 91,3 milionë njerëz dhe duke shkaktuar mbi 1 milion e 954 mijë të vdekur.

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...