Mbi 300 zjarrfikësve iu deshën gjashtë orë për të vënë nën kontroll zjarrin që përfshiu një ndërtese të lartë banimi në Kinë

Një zjarr shpërtheu dhe u përhap përmes “materialeve të murit të jashtëm” në një ndërtesë të lartë banimi në qytetin verilindor të Kinës, Dalian, në provincën Liaoning, të enjten, 27 gusht, duke shkaktuar një reagim të madh emergjent, thanë zyrtarët lokalë.

 

Departamenti i Shpëtimit të Zjarrit në Dalian tha se ishte alarmuar për flakët në Bllokun e ndërtesës Kaixuan International vetëm pas orës 4 pasdite, dhe kishte dërguar 366 zjarrfikës dhe 68 kamionë zjarrfikës në vendngjarje, përcjell Telegrafi.

Dhe janë pamje të shumta të publikuara nga dëshmitarët ato që kanë treguar flakët që përfshinin pjesë të mëdha të ndërtesës.

Sipas mediave shtetërore kineze, nuk raportohet për viktima. Shanghai Daily raportoi se zjarri filloi në një apartament në katin e 19-të dhe se banori kishte alarmuar menaxherët e pronës.

Ekipet e zjarrfikësve vendosën një platformë të ngritur 101 metra për të shuar flakët në nivele më të larta të ndërtesës, tregoi video nga departamenti i zjarrfikësve, ndërsa një dron i montuar në kamera u ngrit për të vëzhguar përparimin.

Vetëm pas orës 21:30 sipas kohës lokale, departamenti i zjarrfikësve tha se “zjarri në katin e fundit” ishte nën kontroll.

Në orën 10 pasdite, ai tha se “nuk kishte zjarr të dukshëm në murin e jashtëm në anën verilindore të Bllokut B.”

Dhe vetëm në orën 11 të mbrëmjes, zjarrfikësit thanë se zjarri ishte shuar.

Related posts

Presidenti i PE-së kritikon ngurrimin e BE-së ndaj refugjatëve afganë

D V

Takimi Biden-Zelenski bisedime mbi çështjet e energjisë dhe sigurisë

N E

Japonia pezullon 1.6 milion doza të vaksinave të Moderna, pas raportimeve se janë “të kontaminuara”

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com