Bota

Mbi 50 milionë të infektuar me Covid-19 në të gjithë botën

Të infektuarit me Covid-19 në të gjithë botën kanë kaluar shifrën e 50 milionë njerëzve. Që prej nisjes së pandemisë në botë janë shënuar 1.251.980 të vdekur nga virusi i tmerrshëm.

Europa është kontinenti më i goditur me 12.6 milionë të infektuar nga të cilët kanë ndërruar jetë mbi 305 mijë njerëz. Më pas është Amerika Latinë me 11.6 milionë të infektuar.

SHBA-ja është vendi më i prekur me 9,9 milionë të infektuar, e ndjekur nga India me 8,5 milionë dhe më pas Brazili me 5,6 milionë njerëz të infektuar me koronavirus.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis pak ditë më parë njoftoi mbi ”Lock-Down”-in e dytë i cili ka hyrë në fuqi nga e shtuna më datë 8 nëntor dhe do të zgjasë deri në 30 nëntor.

Edhe Italia duke parë shifrat e larta të javëve të fundit ka vendosur kufizime të reja që do të zgjasin 1 muaj. Conte pak ditë më parë tha se nuk bëhet fjalë për një mbyllje të plotë si ajo e marsit, por se do të aplikohen masat e nivelit të rrezikut.

Ky nivel parashikon kufizim të orareve të lëvizjes, mbyllje të shkollave dhe institucioneve publike, etj dhe do të zgjasin deri në fillim të dhjetorit.

Postime të ngjashme

15 mijë persona pritet të lirohen nga kampet në Siri, çka do të ndodhë me fatin e shqiptarëve?

S.B.

Kinë, lëshohet me sukses sonda “Chang’e-5”

R ZH

Rriten viktimat dhe të shtruarit në terapi intensive në Francë nga Covid19

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...