Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Mbi 700 raste të reja me coronavirus për dy javë në kryeqytet, paralajmërohen masa të reja

Zhurnal Ads

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka paralajmëruar se së shpejti do të dalin me vendime për masa të reja për Kosovën dhe në veçanti për Prishtinën, për të parandaluar përhapjen e mëtejme të coronavirusit.

Zemaj pas takimit me kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se Prishtina në dy javët e fundit ka qenë epiqendra e infeksionit.

Lexoni të plotë postimin e Zemajt:

“Dy javët e fundit, Prishtina ka qenë epiqendra e infeksionit në vendin tonë. Ky fakt shqetësues na detyron që shumë shpejtë të dalim me vendime për masa të reja për Kosovën në përgjithësi, por, për Prishtinën në veçanti.

Mbi 700 raste të reja me infeksion gjatë 14 ditëve të fundit, në kryeqytet, situatë kjo që kërkon mobilizim maksimal të të gjithëve për të zbatuar në përpikëri dhe me rigorozitet  vendimet e Qeverisë.

Nga kryetari i komunës së Prishtinës, z. Shpend Ahmeti, kërkova që bashkë me shtabet emergjente dhe task forcën, të kenë vëmendje të shtuar në shkolla, transportin publik, gastronomi dhe kudo që shfaqet rreziku nga virusi covid 19.

Kërkova të zbatohen rreptësishtë rekomandimet si mbajtja e distancës fizike, përdorimi i maskave, dezinfektimi dhe ajrosja e lokaleve, për të pamundësuar përhapjen eventuale të infeksionit në hapësirat e mbyllura.

Prishtina është kryeqytet i gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës, por assesi nuk mund të lejojmë të jetë vatër e infeksionit”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjendet i vdekur në Prishtinë, personi që ishte zhdukur para disa ditësh

admin

Vuçiq e informon patriarkun Irinej për dialogun me Kosovën

admin

​Qeveria miraton strategjinë kundër korrupsionit

S.B.

Osmani: Jemi në proces të diskutimeve me Kurtin për bashkëpunim

S.B.

Kosovë/ ​1 viktimë dhe 62 raste të reja me Covid-19

admin

Zgjedhjet e reja parlamentare dhe mungesa e buxhetit, flasin nga KQZ

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...