Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mbi nëntë mijë turistë e kanë vizituar Maqedoninë në muajin prill

Shkup, 14 qershor – Mbi 9 mijë turistë e kanë vizituar Maqedoninë e Veriut në muajin prill të këtij viti, ndërsa prej fillimit të vitit kanë qenë 42.586 turistë.

Të dhënat e publikuara nga Enti Shtetëror për Statistika, tregojnë se nga turistët e muajit prill, më shumë kanë qenë turq dhe serb, kurse destinacioni më i vizituar ka qenë Shkupi.

Numri i përgjithshëm i turistëve vendor dhe të huaj në muajin prill ka qenë 19.064, prej të cilëve 52.3% kanë qenë vendor, ndërsa 47.7% të huaj.

Numri i akomodimeve në muajin prill ka qenë 42.117, prej të cilave 51.9% nga turistë vendor, kurse 48.1% nga turistë të huaj.

Në periudhën janar-prill 2021, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2020, numri i akomodimeve është ulur për 12.8%.

Postime të ngjashme

Rreth një orë pritet për dalje nga vendi në VK Bogorodicë

D V

“Ballkani i hapur” / Me ftesë të kujt Alexandër Soros erdhi në Shkup në takimin mes Ramës, Zaev dhe Vuçiç ?

R Zh

LSDM: Zgjidhet statusi i 13.000 punëtorëve të falimentuar

D V

Shkarkohet Goran Sugareski, emërohet drejtori i ri i Doganave

D V

Qeveria e rriti ndihmën për qytetarët, agjencitë turistike, klubet e natës dhe restorantet e dasmave

D V

Qeveria e RMV-së shpërblen me dy milionë denarë Dejan Georgievskin për suksesin në lojërat olimpike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...