Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Një foshnje e lindur para kohe, e cila peshonte më pak se gjysmë kilogrami, ka festuar këtë vit një vjetorin e lindjes, duke hyrë kështu në Librin e Rekordeve “Guinness”.

Richard Scott William Hutchinson ka lindur kur ishte vetëm pesë muajsh në barkun e nënës së tij, dhe për këtë arsye është pranuar nga “Guinness” si foshnja më e parakohshme e cila ka arritur të mbijetojë.

Ai kishte lindur në një spital të fëmijëve në Minnesota të Minneapolisit, pasi nëna e tij, Beth Hutchinson kishte pësuar komplikime shëndetësore duke bërë kështu që ajo të detyrohej të lindte para kohe.

Richardi kishte lindur 131 ditë para datës që do të duhej të lindte dhe peshonte vetëm 300 gram. Ai ishte aq i dobët sa që prindërit e tij mund ta mbanin me vetëm njërën pëllëmbë të dorës, ka bërë të ditur Guinness.

Mjekët u kishin dhënë zero shanse të mbijetesës prindërve të foshnjës. Mirëpo, në dhjetor të vitit 2020, pasi kishte kaluar më shumë se gjashtë muaj në spital, foshnjës i ishte përmirësuar gjendja dhe prindërit e kishin marrë atë në shtëpi. Tani ai ka mbushur një vit jetë dhe gëzon shëndet të plotë.

Image

Postime të ngjashme

Dermatologët: Nuk janë agrumet, një perime ka funksion të trefishtë kundër rrudhave

D V

Kura për tensionin dhe aneminë – Panxhar me hudhër dhe vaj ulliri

D V

Pas sulmit në zemër ilaç është… seksi?

D V

Erëza e zakonshme që kontrollon sheqerin dhe zvogëlon inflamacionin

D V

Ministria e Shëndetësisë thotë se është rritur interesimi për vaksinim kundër COVID-19

D V

Fara pjepri për rigjenerimin e veshkave; Kura që ju duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...