Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mblidhen komisionet bullgare dhe maqedonase për çështje historike

Shkup, 11 qershor – Komisioni i përbashkët i Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë për çështje historike dhe arsimore dje dhe sot e mban mbledhjen e 14-të, e cila është e treta nga pesë të paraparat për këtë vit.

Në mbledhjen e fundit, të 13-të të Komisionit të përzier, të mbajtur më 23 dhe 24 prill në on-llajn format, nuk është arritur kurrfarë rezultati, ndërsa u bisedua për librat maqedonase për klasën e shtatë, ndërsa tema Goce Dellçev as që është hapur me kërkesë të palës bullgare.

Siç deklaroi atëherë Dragi Gjorgiev, kryetar i ekipit të Maqedonisë së Veriut në Komisionin e përbashkët, të dy palët kanë mbetur në pozita të njëjta dhe shkaku kryesor që nuk ka rezultat, është perspektiva e ndryshme në shekullin e mesëm, si dhe dallimet e mëdha në qasjen në tejkalimin e llojit të tillë të kontesteve.

Pas përfundimit të mbledhjes dyditore, pritet të publikohet kumtesë për rezultatin nga ky takim i Komisionit të përzier ekspert.

Postime të ngjashme

Zaev: Samit historik i NATO-s për Maqedoninë e Veriut, Ballkani të jetë rajon i paqes dhe stabilitetit

Editorial/ Cilat janë rreziqet që mund të paraqiten nga Kina dhe Rusia për NATO-n

Zekirija Haxhiu

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...