Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbretëresha e parë evropiane që mori vaksinën anti COVID-19

Mbretëresha e Danimarkës, Margrethe është e para e cila mori vaksinën ndaj Covid-19.

80 vjeçarja u vaksinua ditën e Vitit të Ri, sipas një deklarate nga Royal Court. Ata gjithashtu konfirmuan se mbretëresha do të marrë dozën e dytë të vaksinës pas tre javësh.

Margrethe II është mbretëresha e parë evropiane e cila shpalli lajmin e vaksinimit të saj. Ndërkohë , pallati Buckingham ka refuzuar të japë informacion nëse princi Philip ka marrë vaksinën apo jo, duke insistuar se kjo është një çështje private.

Deklarata e shtëpisë mbretërore daneze thotë se ”Mbretëresha ka marrë sot dozën e parë të vaksinës Covid-19. Ajo do të rivaksinohet përsëri pas tre javësh”, raporton Ora News.

Udhëheqës të tjerë botërorë që e kanë marrë tashmë vaksinën Covid-19 janë presidenti i zgjedhur i SHBA , Joe Biden, kryeministri i Izraelit, Banjamin Netanyahu, kryeministri i Çekisë, Andrej Babis dhe kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis.

Postime të ngjashme

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

Kina prodhon vaksinën e parë speciale, doza e parë ka efekt 6 muaj, po prodhohen 500 milion

T E

Gjermania vendos kufizime për udhëtarët nga Franca

T E

Mjeku nis dëshminë në gjyq teksa operonte pacientin

T E

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Çekuilibri dietik përbën rrezikun më të madh shëndetësor për kinezët

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...