Agjencia Zhurnal.mk

‘Mbretërisë së Bashkuar do t’i nevojitet distancim shoqëror deri në fund të vitit’

Distancimi social do të jetë i nevojshëm deri të paktën në fund të vitit për të parandaluar shpërthimin e freskët të koronavirusit edhe pse Mbretëria e Bashkuar ka arritur kulmin e epidemisë së tanishme, tha zyrtari kryesor i qeverisë së qeverisë.

Profesor Chris Whitty, mjeku më i vjetër në Mbretërinë e Bashkuar, tha se ishte e rëndësishme të ishte realist se distancimi social do të duhet të jetë i vendosur për “vërtet një periudhë të gjatë kohore”, shkruan The Gardian, përcjellë zeri.info

Ai tha se ekzistonte një shans “jashtëzakonisht i vogël” për një vaksinë ose trajtime që ishin gati për përdorim këtë vit, dhe distanca sociale do të duhej të mbahej për të parandaluar shpërthimet e infektimeve deri atëherë.

Vlerësimi i tij i ashpër shpresonte se bllokimi do të hiqej në masë të madhe kur të rishikohej brenda vetëm dy javësh.

“Ne duhet të jemi shumë realistë,” tha ai. “Nëse njerëzit shpresojnë se kjo situatë do të kalojë vetvetiu, pa bërë asgjë, kjo po që është një pritje plotësisht jorealiste.

“Do të duhet të bëjmë shumë gjëra për një periudhë mjaft të gjatë, pyetja është se cila është mënyra më e mirë dhe kjo është ajo që ne po përpiqemi të zbulojmë” u shpreh Whitty.

Të dhënat tregojnë se 759 njerëz u raportuan të vdekur në Mbretërinë e Bashkuar nga koronavirusi vetëm në 24 orët e fundit.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...