Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbreti i Jordanisë pranon dorëheqjen e kryeministrit

Mbreti Abdullah i Jordanisë ka pranuar dorëheqjen e kryeministrit të vendit Omar al-Razzaz, por i kërkoi atij të qëndrojë në detyrë të përkohshme derisa të përzgjedhjet një kryeministër i ri dhe të formohet kabineti i ri, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Madhëria e tij Mbreti Abdullah të shtunën pranoi dorëheqjen e Kabinetit të Omar Razzaz dhe ia besoi atë të vazhdojë si qeveri e përkohshme derisa të emërohet një kryeministër i ri dhe të formohet një kabinet i ri”, thuhet në deklaratën e Oborrit Mbretëror.

Më 27 shtator, monarku njoftoi shpërndarjen e parlamentit jordanez sipas një rregulli kushtetues, duke bërë që qeveria të japë dorëheqjen brenda periudhës njëjavore.

Postime të ngjashme

Investigimi/ Dosjet sekrete zbulojnë se si miliarderët amerikanë shmangin taksën mbi të ardhurat

Bekim Laçi

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Bekim Laçi

Netanyahu dorëzon pushtetin pa ceremoni

Bekim Laçi

Çfarë duhet të presim nga takimi Biden-Putin?

Bekim Laçi

Kina do ta kthejë provincën Zhejiang në Zonë Pilot për Begati të Përbashkët

Bekim Laçi

Britania mund të shtyjë heqjen e masave kundër koronavirusit

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...