Mbreti jordanez: Qëndrimi i Jordanisë është i qartë për Palestinën

Mbreti i Jordanisë, Abdullah II, tha se një konspiracion ishte komplotuar për të dobësuar kauzën palestineze dhe kundër vendit të tij, por se ata ishin në gjendje ta kapërcenin atë.

Në një deklaratë të lëshuar dje nga Royal Diwan, Abdullah II tha se qëndrimi i vendit të tij ndaj Palestinës është i qartë dhe i qëndrueshëm dhe se Jordania do të vazhdojë të ofrojë të gjitha llojet e mbështetjes së mundshme për palestinezët.

Ai shtoi se negociatat me vendet aleate, si dhe me SHBA-në dhe vendet evropiane po vazhdonin të ndihmonin Palestinën të arrinte zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe të drejtë.

Jordania ka udhëhequr dhe ka marrë pjesë në diskutime që synojnë të hapin një horizont politik për t’i dhënë fund pushtimit izraelit me dekada të territoreve palestineze./AA

Related posts

Trashëgimia e Angela Merkelit në politikën e jashtme

D V

Tërmet me magnitudë 5.1 ballë i shkallës Rihter godet Kroacinë

D V

Bjellorusia pezullon pjesëmarrjen në partneritetin me BE

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More