Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbyllen 2 shkolla në Zurich, për shkak të variantit të ri të virusit

Dy shkolla në kantonin e Cyrihut janë mbyllur dhe stafi dhe nxënësit janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi – si dhe anëtarët e familjes së tyre.

Të gjithë në shkollat në Volketswil dhe Kilchberg do të testohen gjithashtu.

Një nxënës në shkollën Kilchberg doli pozitiv për variantin më ngjitës të virusit nga Mbretëria e Bashkuar.

Ekipet e gjurmimit të kontakteve po punojnë për të gjetur të gjithë ata që kanë qenë në kontakt me dikë nga shkollat në një përpjekje për të ndaluar përhapjen, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Varianti i ri nga Mbretëria e Bashkuar është për rreth 70 % më infektues, por nuk është më i rrezikshëm.

Me variantin e ri në Zvicër janë paraqitur qindra raste pozitive.

Postime të ngjashme

Princi i Kurorës Saudite fajtor për vrasjen e gazetarit

S.B.

Evropianët nga vera mund të udhëtojnë me pasaporta të Covid-19

S.B.

Franca ndryshon qëndrimin për vaksinën AstraZeneca

S.B.

Ministrat e Azisë Juglindore kërkojnë dialog me ushtrinë e Mianmarit

S.B.

Japonia: Kina të ndalojë testime poshtëruese ndaj japonezëve

S.B.

Vaksina kundër koronavirusit të ri, kushti kryesor për haxh

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...