Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mbyllen përkohësisht kinematë e rrjetit të dytë më të madh në SHBA

Zhurnal Ads

Kompania që menaxhon rrjetin e dytë më të madh të kinemave në shtetet e Bashkuara po mbyll për një kohë të pacaktuar 536 kinema në vendndodhje të ndryshme, ndërsa shfaqja e filmave të rinj po shtyhet dhe njerëzit ngurrojnë të shkojnë në kinema nga frika e infektimit me koronavirus. Kompania “Cinemaworld Group” thotë se përveç mbylljeve në Shtetet e Bashkuara vendimi prek edhe 125 kinema në Britani.

Kopmania “Cineworld Group” po mbyll për një kohë të pacaktuar 530 kinema “Regal” në ShBA dhe rreth 125 qendra në Britani. Vendimi do të prekë rreth 45 mijë punëtorë thotë shefi ekzekutiv Mooky Greidinger.

“Mendoj se arritëm pikën ku nuk kishim mundësi tjetër. Është vendim shumë i vështirë për ne, sidomos lëvizjet që duhet të bëjmë me punëtorët. Nuk është e thjeshtë”, thotë ai.

Kompania i kishte mbyllur kinematë pas përhapjes së koronaviursit, por i rihapi ato në korrik.

“Në fillim u pritëm shumë ngrohtë nga klientët dhe pamë se njerëzve u kishte munguar kinemaja, ata donin të ktheheshin aty. Por në një fazë të caktuar, nuk kishim çfarë të ofronim”, thotë zoti Greidinger.

Kjo sepse studiot filmike po shtynin publikimin e filmave të rinj, siç ishte rasti i filmit të fundit “James Bond”. Prandaj për momentin nuk ka kuptim qëndrimi hapur, thotë zoti Greidinger.

“Ishim në një situatë ku humbjet ishin më të mëdha të qëndronim hapur sesa të mbyllur, sepse ishim si një dyqan ushqimesh pa ushqime. Prandaj duhej të vendosnim”, thotë shefi ekzekutiv i kompanisë “Cineworld Group”.

Ndërkohë rrjeti më i madh i kinemave në botë AMC Entertainment, njoftoi të martën se shumica e kinemave në ShBA dhe Evropë do të qëndrojnë të hapura.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Gjermani, kufizimet e pjesshme shtyhen deri në janar

S.B.

Studimi italian zbulon rastin e parë COVID-19, rezulton në nëntor 2019

Z H

Italia shënoi ditën më “të zezë”, rekord të infektuarish dhe viktimash nga COVID-19

admin

Shkon në 633 numri i ushtarëve armenë të vrarë nga Azerbajxhani

admin

Italia lehtëson masat, ulet niveli i rrezikut nga Covid-19

S.B.

Strategjia e Austrisë kundër Covid-19: Në përfundim të karantinës, testim masiv i popullatës

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...