Mbyllet Konsullata e Bjellorusisë në Nju Jork

Konsullata e Bjellorusisë në Nju Jork do të mbyllet më 21 tetor, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Qytetarët bjellorusë që banojnë në territorin e konsullatës, që përfshin edhe Kanadanë, do të duhet të kontaktojnë Ambasadën bjelloruse në Uashington për shërbime, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme të Bjellorusisë.

Konsullata tashmë ka ndaluar të përgjigjet në telefon dhe të pranojë dhe përpunojë dokumentet e dërguara me postë.

Që nga 8 tetori, dokumentet e marra transferohen në ambasadë.

Marrëdhëniet SHBA-Bjellorusi janë tensionuar, për shkak të shtypjes së dhunshme që i ka bërë rëgjimi bjellorus një lëvizjeje opozitare.

Në përgjigje të sanksioneve të SHBA-së, udhëheqësi autoritar bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, ka kërkuar në muajin gusht që Uashingtoni të zvogëlojë stafin e ambasadës në Minsk në pesë persona, deri më 1 shtator.

SHBA-ja më pas ka ndërmarrë veprime të ngjashme ndaj misionit diplomatik bjellorus.

Related posts

Jo vetëm Caroline-n? Dyshime se piloti grek ka vrarë dhe shokun e ngushtë!

Redaksia

Mbreti jordanez: Qëndrimi i Jordanisë është i qartë për Palestinën

Redaksia

OBSH: Pandemia në Azi-Paqësor është në fazë kritike

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More