Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Me 55 vota “për”, asnjë “kundër” kuvendi votoi ribalancin e buxhetit për vitin 2020

Shkup, 4 nëntor, Zhurnal.mk – Disa minuta pas mesnate me 55 vota “për”, asnjë “kundër” dhe 24 “të përmbajtur” deputetët votuan propozim ndryshimin e buxhetit për vitin 2020.

Nga mjetet e planifikuara në buxhet mes tjerash parashihet realizimi i pakos së katër të masave anti-krizë në vlerë prej 470 milion euro për mbështetje të qytetarëve dhe bizneseve për menaxhim me pasojat shëndetësore dhe ekonomike të shkaktuara nga koronavirusi.

Nga ky ribalanc varet pakoja e katërt e masave antikrizë. Me ribalancin e buxhetit të ardhurat e përgjithshme kapin vlerën 196.3 miliard denarë, apo 3.1 miliard euro. Deficiti buxhetor kap vlerën prej 56.6 miliard denarëve, apo 920 milion euro, gjegjësisht 8,4 përqind nga brutoprodhimi vendorë. /KlanMacedonia

Postime të ngjashme

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

Hristijan Mickoski pajtohet që rruga jonë e vetme është Bashkimi Evropian

R Zh

“Rusia e interesuar për të penguar perspektiven evropiane të Maqedonisë së Veriut”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...