Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Më 8 janar, Haradinajt do t’i kërkohet të vetëdeklarohet për aktakuzën

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL) të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Nasim Haradinaj, më 8 janar do të paraqitet para Gjykatës Speciale, është bërë e ditur të enjten nga kjo gjykatë me seli në Hagë.

Sipas njoftimit, këtë këtë seancë, Haradinajt do t’i kërkohet të deklarohet për fajësinë apo pafajësinë në lidhje me akuzat që rëndojnë mbi të. Pjesa e dytë e seancës do të shërbejë për ecurinë e çështjes, thuhet në njoftim.

Ndaj Haradinajt dhe kreut të OVL UÇK-së, Hysni Gucati, rëndojnë akuzat se kanë penguar punën e Speciales.

Ata janë arrestuar dhe transferuar në Hagë në fund të shtatorit, ndërkohë që para pak javësh, u janë konfirmuar aktakuzat.

Postime të ngjashme

Familja e Qerim Kelmendi kërkon nga Prokuroria Speciale zbardhjen e vrasjes

T E

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

T E

7,321 raste aktive me coronavirus

S.B.

Vendi rrezikon të zhytet në krizë shkaku i postit të presidentit

S.B.

Sot pritet përmbyllja e rinumërimit të 552 vendvotimeve

S.B.

Lista Serbe akuzon Trajkoviq: Po mbron vetëm interesat e Kurtit dhe njerëzve rreth tij

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...