Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Më afër se Hëna, asteroidi do të kalojë sot afër Tokës

Asteroidi ka një diametër deri në 49 metra dhe fluturon me shpejtësi 28,000 km/orë.

Një asteroid do të kalojë pranë Tokës sot dhe ai do do të ketë distancë larg planetit tonë sa një e treta e distancës mesatare të Hënës, transmeton Telegrafi.

“Pritet të fluturojë larg tokës rreth 120 mijë kilometra larg”, tha Manfred Gaida nga Qendra Gjermane Hapësinore (DLR). Në dimensionet hapësinore, kjo distancë është shumë afër Tokës.

“Ka ende paqartësi sesi asteroidi ndryshojë orbitën e tij gjatë fluturimit, por ajo që është e sigurt është se ai vjen afër nesh, por jo sa të na rrezikojë”, tha Gaida.

Kush dëshiron të shohë asteroidin, ai duhet të bëhet gati pasdite, sepse në orën 18:12 ai do të kalojë pranë Tokës.

Asteroidi me emrin “2011 ES4” është shumë i zbehtë për t’u parë me sy të lirë. Është një trup relativisht i vogël, me madhësinë e një ndërtese.

Postime të ngjashme

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

Dhjetë fotografi që do të duhet t’i shikoni dy herë, për të kuptuar se çfarë po ndodh në to

S.B.

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...