Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Me fitimet e 10 burrave më të pasur vetëm gjatë pandemisë, mund të blihen vaksina për të gjithë botën

Pasuria e 10 burrave të pasur është rritur gjatë pandemisë për 540 miliardë dollarë, ka gjetur Oxfam.

Kjo shumë do të ishte e mjaftueshme për të parandaluar varfërinë tek secili njeri në botë që mund të pësonte nga virusi dhe që t’ua paguajnë vaksinën kundër tij të gjithëve.

Raporti i organizatës gjeti se pasuria totale e miliarderëve ishte ekuivalente me të gjitha shpenzimet e të gjitha qeverive të G20-s për t’u rikuperuar nga koronavirusi.

Mbështetja e paprecedentë nga qeveritë për ekonomitë e tyre panë lulëzimin e tregut të aksioneve, duke rritur pasurinë e miliarderëve, por ndërkaq ekonomia reale përballet me recesionin më të thellë në shekull, thuhet në raport, transmeton BBC.

Në të gjithë botën, pasuria e miliarderëve u rrit për 3.9 trilionë dollarë nga 18 marsi deri më 31 dhjetor dhe tani qëndron në 11.95 trilionë dollarë, që është ekuivalente me shumën që qeveritë e G20-s kanë shpenzuar për t’iu përgjigjur pandemisë.

10 personat më të pasur të botës, pasuria e të cilëve u rrit për 540 miliardë dollarë që nga marsi 2020, përfshinë krijuesin e Amazonit, Jeff Bezos, të Teslas, Elon Musk dhe të Facebookut, Mark Zuckerberg.

Postime të ngjashme

Shtimi i flavanoideve në pjatën tuaj mund të ulë rrezikun e rënies njohëse me 38 për qind

D V

Këto janë disa nga faktorët që ndikojnë në rritjen e kolesterolit të keq dhe mënyrat për ta parandaluar

D V

Pse zverdhet brokoli dhe a është i sigurt për ngrënie

D V

Ngrënia e këtij ushqimi për mëngjes mund të ndihmojë në kthimin e humbjes së muskujve me kalimin e moshës

D V

Dieta me kastravecë/ Çfarë duhet të dini rreth vlerave të saj?

D V

Parandaloni plakjen e lëkurës dhe humbjen e shikimit me këtë frut të shijshëm veror

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...