Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Më ftohtë në Berovë, më shumë borë në Kodrën e Diellit

Shkup, 29 janar – Në orën 7 të mëngjesit, temperatura më e ulët prej -12 gradëve është matur në Berovë, ndërsa temperaturat e mëngjesit janë nën zero në të gjithë vendin: -9 në Kriva Pallankë, -7 në Mavrovë, -5 në Shkup – Petrovec, -4 gradë në Pretor, Demir Kapi, Shtip, Vinicë, Strumicë, Gjevgjeli, Krushevë dhe Kumanovë, -3 në Tetovë, Prilep dhe Shkup – Zajçev Rid, -2 në Manastir dhe -1 gradë në Ohër dhe Dojran.

Siç njoftoi Drejtoria për Punë Hidrometeorologjike, trashësia më e lartë e borës prej 31 centimetrave në orën 7 është matur në Kodrën e Diellit, 24 centimetra në Lazaropole, 17 në Hanet e Mavrovës, 8 në Kriva Pallankë, 7 në Gjurishte, 5 centimetra në Pozarane dhe 2 centimetra në Krushevë.

DPHM njoftoi këtë mëngjes se trafiku në rrugët shtetërore zhvillohet në rrugë të lagësht. Reshje të lehta të borës janë regjistruar në Kodrën e Diellit, por për momentin ato nuk janë pengesë për trafikun. Rrëshqitje më të vogla të dheut janë të mundshme në rrugë të caktuara që kalojnë nëpër gryka.

Mbrëmë dhe këtë mëngjes moti ishte me vranësira të ndryshueshme, në malet në pjesët perëndimore herë pas here ka pasur reshje të dobëta dëbore. Këtë mëngjes moti me diell mbizotëron në pjesët qendrore. Frynte erë e lehtë deri mesatare nga drejtime në ndryshme.

DPHM për sot paralajmëroi mot të ndryshueshëm me vranësira, me më shumë periudha me diell në pjesët lindore. Do të fryjë një erë e lehtë deri mesatare nga jugu. Në mbrëmje dhe gjatë natës do të ketë shi të herëpashershëm, ndërsa në male dhe në disa vende më të larta të borës, kështu që mbulesa e borës do të rritet.

Në pjesët perëndimore, reshjet do të jenë herë pas here më intensive të përcjella me erë të fortë jugperëndimore. Presioni i ajrit do të bjerë ndjeshëm, për më shumë se 10 njësi matëse. Temperatura maksimale do të arrijë nga 5 deri në 11 gradë.

Në Shkup do të jetë me vranësira të ndryshueshme, me periudha me diell dhe me erë të lehtë deri mesatare nga jugu. Do të ketë shi gjatë natës. Temperatura maksimale do të arrijë 6 gradë.(Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Zaevi: Unë dhe disa ministra jemi nisur drejt Koçanit

D V

Në territorin e Qytetit të Shkupit intervenime për 16 zjarre, të gjithë janë lokalizuar

D V

Po evakuohen personat e palëvizshëm dhe prona pas zjarrit në lokalitetin Pasjak në rajonin e Pehçevës-Dellçevës

D V

QMK: Zjarre në tërë vendin, gjendja më kritike në Koçan

D V

Shtohen kolonat nëpër pikat kufitare në Maqedoni

D V

Pendarovski: Armata u kyç në shuarjen e zjarreve, nesër në mëngjes helikopterët shkojnë për të ndihmuar në Koçan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...