Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Me këtë ritëm të vaksinimit, Maqedonisë i duhen 10 vite për të fituar imunizim

Shkup, 8 prill – Zhurnal.mk – Në një analizë të Bloomberg, sa i përket imunizimit me vaksina, sipas asaj që thonë, Maqedonisë do t’i duheshin 10 vite për të fituar imunitet kolektiv, përcjellë Zhurnal.

Në Maqedoni sipas të dhënave, mesatarisht në ditë jepen nga 651 doza të vaksinave në ditë. Me këtë ritëm, nevojiten edhe 10 vite që të imunizohet 75% e popullatës, shkruan Bloomberg.

Për dallim prej nesh, në Shqipërinë fqinje nevojiten vetëm edhe 9 muaj që të imunizohet 75% e popullatës.

Në Bullgari me 9215 doza në ditë, do të fitohet imunizim për pothuajse tre vite nga tani.

Në Serbi në ditë vaksinohen nga 62857 qytetarë, që do të thotë se 75% e popullatës do të vaksinoheshte për vetëm katër muaj.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Zaevi nesër takon Selën dhe Gashin

R Zh

Radiologjia prej një muaji pa rezonancë magnetike, pacientët paguajnë 500 te privati

R Zh

Edhe nesër me diell, nga e marta vranësira, reshje dhe ulje të temperaturave

R Zh

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...