Agjencia Zhurnal.mk

Me mjete të blinduara dhe numër të madh oficerësh, FBI bastis shtëpinë milionëshe të blogerit të famshëm të YouTube-it Jake Paul

Fqinjët e Jake Paul thanë të mërkurën se dëgjuan ‘shpërthime misterioze gjatë natës’ pasi FBI u largua me armë zjarri të shumta me fuqi të lartë nga rezidenca e yllit të YouTube-it në Los Angeles.

Agjentë të armatosur rëndë të veshur me veshje taktike zbritën në pronën e Calabasas në vlerë 6.9 milionë dollarë në automjetet ushtarake rreth orës 6 të mëngjesit, pasi ekzekutuan një urdhër kërkimi të mbyllur në lidhje me arrestimin e tij gjatë një grabitjeje të një qendre tregtare në Arizona, shkruan DailyMail.

Një fqinj i tha CBSLA se ai dëgjoi ‘shpërthime të mëdha me zë gjatë natës’, duke shtuar: “Këto janë thjesht misterioze, gjëra natën”. Pamjet ajrore të bastisjes, të marra nga ABC7, treguan oficerët e zbatimit të ligjit që po dilnin nga shtëpia e zbastisur e Paulit me disa armë në dorë, përpara se t’i ngarkonin ato në automjete policie si prova të dukshme.

Një sulm i dytë i FBI –së u krye gjithashtu në një pronë të veçantë që i përkiste personalitetit të mediave sociale dhe mikut të Paulit, Armani Izadi në Las Vegas, tha dalësi. Izadi gjithashtu u arrestua gjatë grabitjeve në Arizona.

Në qershor, Pali u akuzua për shkelje kriminale dhe montim të paligjshëm nga autoritetet në Scottsdale, Arizona të cilët thonë se atyre iu dërguan ‘qindra këshilla’ duke pretenduar se Paul ishte ‘pjesëmarrës në trazirat’ në qendër e cila shpërtheu pas protestave në ditët pas vdekjes së bujshme të George Floyd.

Çështja kundër Paulit dhe Izadit më vonë u hodh poshtë nga Prokurori i Qytetit përpara sulmit të së mërkurës nga FBI.

Në një deklaratë, Departamenti i Policisë Scottsdale tha: “Është në interesin më të mirë të komunitetit që të hedhë poshtë akuzat për kundërvajtje pa paragjykime në mënyrë që të mund të përfundojë një hetim penal federal. Scottsdale ruan mundësinë për të rafinuar akuzat në varësi të rezultatit të hetimit federal”.

Paul thuhet gjithashtu se ka një faturë të papaguar të taksave federale prej dy milionë dollarësh nga korriku i vitit të kaluar, sipas The Sun.

Në disa fotografi të siguruara nga vendi i ngjarjes në Los Angeles, një armë me gjatësi të gjatë u vu re në oborrin e shtëpisë.

Të paktën 20 agjentë federalë u panë duke hipur në një procesion të automjeteve ushtarake, përfshirë një kamion të blinduar gjatë operacionit. Disa makina të shënuara nga qeveria amerikane ishin gjithashtu në afërsi.

Autoritetet nuk pranuan të komentojnë natyrën e bastisjes pasi urdhri është vulosur nga një gjykatës, por konfirmuan se nuk kishin në plan të bënin arrestime në kërkim. Një burim i tha TMZ: “FBI po heton akuzat për akte kriminale që kanë të bëjnë me incidentin në Sheshin e Modës Scottsdale në maj të vitit 2020”.

Në një deklaratë të shpërndarë në rrjetet sociale, Qyteti i Kalabasas konfirmoi se ishte shtëpia e Paulit që po sulmohej nga FBI, e cila po përdor parkimin e bashkisë së qytetit si një zonë skenë.

23-vjeçari i vili është bërë i famshëm nga YouTube, megjithatë, kishte qenë jashtë shtëpisë gjatë operacionit të kërkimit, tha avokati i tij Richard Schonfeld për TMZ. Avokati tha që ata planifikojnë të bashkëpunojnë me hetimin.

Jake, i njohur për postimin e videove të pamatura dhe aventureske në YouTube, u përball me reagime të shumta pasi pamjet e telefonit celular të shpërndara nga videografi i Paul Andrew Blue në maj treguan yllin e mediave sociale në qendrën Arizona në kohën e plaçkitjes.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...