Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Me shpejtësi tepër të lartë, asteroidi kalon sot fare pranë Tokës

Një asteroid me madhësi sa dyfishi i statujës së Lirisë në Neë York pritet të kalojë shumë pranë tokës gjatë ditës së sotme sipas NASA-s.

Agjencia Amerikane e Hapësirës njofton se asteroidi 2014 SD224 me një diameter 92 deri në 210 metra do të futet në sistemin tonë diellor duke lëvizur me një shpejtësi 10 kilometra në sekond apo 22 mijë milje në orë.

Asteroidi ka një shpejtësi tepër të lartë lëvizjeje, e cila është 30 herë më shumë se sa shpejtësia e zërit.

Shkëncëstarët shprehen se nuk ka rrezik që asteroidi të përplaset me tokë dhe do të përbëjë vetëm një kuriozitet për të apasionuarit për hapësirën, ndërsa NASA do të përpiqet që përmes vëzhgimit të tij të zbulojë më tepër mbi origjinën e universit.

Postime të ngjashme

Republika Çeke: Kina ka miratuar kërkesën për ofrimin e vaksinave COVID-19

R Zh

Vizita historike në Irak, Papa Françesku dhe kleriku shiit diskutojnë sigurinë e të krishterëve

T E

Aksident i rëndë me autobus në Poloni, gjashtë të vdekur

S.B.

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...