Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Më shumë se 500 mijë njerëz janë vaksinuar në Zvicër

Zvicra konfirmoi se më shumë se gjysmë milioni njerëz janë vaksinuar deri më tani – përfshirë 50,000 që kanë marrë një dozë të dytë.

Nora Kronig, zëvendësdrejtoreshë e Zyrës Federale të Shëndetit Publik të Zvicrës, konfirmoi se Zvicra deri më tani ka vaksinuar më shumë se 500,000 njerëz, transmeton albinfo.ch.

Nga ata, rreth dhjetë për qind – ose 50,000 njerëz – kanë marrë dozën e tyre të dytë.

Makina e vaksinimit në Zvicër filloi në fund të dhjetorit, me qeverinë që nuk lëshoi ​​informacione për numrat e vaksinave deri në fund të janarit.

Pak më shumë se 700,000 doza vaksinimi janë dorëzuar në kantone më 7 shkurt 2021.

Nidwalden ka vaksinuar përqindjen më të lartë të popullsisë së saj, me më shumë se 10 për qind, ndërsa në kantonin e Bernës shifrat janë të ulëta – me vetëm 3.42 për qind. 

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...