Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Më shumë se 70 milionë të shëruar nga COVID-19 në botë

Numri i njerëzve të kuruar nga virusi korona në botë që nga fillimi i epidemisë ka tejkaluar 70 milionë, sipas të dhënave nga portali Worldometers.


97 milionë e 537 mijë e 264 njerëz janë infektuar me virusin korona që nga shpërthimi i sëmundjes në dhjetor të vitit 2019 në Kinë.

Aktualisht janë 25 milionë e 397mijë e 668 raste aktive, nga të cilat 99,6 për qind janë të sëmurë lehtë dhe 0,4 për qind janë më të rënda. 2 milionë e 88 mijë e 851 persona kanë vdekur nga koronavirusi.

Numri më i lartë i rasteve u regjistrua në Shtetet e Bashkuara – më shumë se 25 milionë, Indi – 10.6 milionë, Brazil – 8.6 milionë, Rusi – 3.6 milionë dhe Britani e Madhe më shumë se 3.5 milionë.

Numri më i lartë i vdekjeve është në Shtetet e Bashkuara më shumë se 400.000, Brazil më shumë se 200.000, India më shumë se 150.000 dhe Meksika më shumë se 140.000.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...