Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Më shumë se 9 mijë shtetas të Maqedonisë së Veriut vitin e kaluar u pajisën me pasaporta bullgar

Shkup, 12 shkurt – Më shumë se 9.000 maqedonas morën pasaporta bullgare vitin e kaluar. Deri në gjysmën e shtetasve bullgarë të sapo fituar në vitin 2020 ishin maqedonas.

Sipas agjencisë Bullgare “Monitor”, 18.226 shtetësi të reja janë lëshuar vitin e kaluar, nga të cilat 9,098 u janë dhënë shtetasve të Maqedonisë.

Interesi për pasaportat bullgare, sipas agjencisë Monitor, ka mbizotëruar për pesë vitet e fundit.

Nga 2016 deri në 2020, Bullgaria dha 53.400 shtetësi. Dhe pothuajse gjysma e tyre, 25,600 u janë dhënë maqedonasve.

Pjesa tjetër janë 7,200 ukrainas, 3,800 moldavë, 3,600 serbë, 2,800 shqiptarë.

Postime të ngjashme

Mot shumë i nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

Punëtorët e ndërtimtarisë punojnë në temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

BESA themeloi nëndegën në Çellopek

D V

Qeveri: Sllavica Kotirova drejtoreshë e re e doganave

D V

Vetëm 35% e të punësuarve në Maqedoni marrin paga mbi mesataren

D V

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...