Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Më shumë se gjysma e qytetarëve në Maqedoninë e Veriut nuk do të vaksinohen

Shkup, 29 dhjetor – 58.6 përqind e qytetarëve nuk do të vaksinohen, sipas një sondazhi nga Telma dhe MCMC. 38.7 përqind thanë se ndoshta do të vaksinoheshin ndërsa 2.6 përqind thanë se nuk e dinin.

Sipas rezultateve të sondazhit, pothuajse nuk ka asnjë ndryshim në nivelin e arsimimit të atyre që u përgjigjën se nuk do të vaksinohen.

Kështu, 59.3 përqind me arsim jo të plotë dhe 50 përqind me studime pasuniversitare thanë se nuk do të vaksinohen.

Ekzistojnë ndryshime më të mëdha në gjini dhe moshë, me burrat që tregohen më të interesuar për vaksinim sesa gratë, me 44.2 përqind që thonë se kanë plotësisht ose disi gjasa të vaksinohen, krahasuar me 31 përqind të grave.

Skeptikë më të mëdhenj në lidhje me vaksinimin janë të rinjtë e moshës 18 deri 29 vjeç, fermerët dhe ata që merren me punë shtëpiake.

Të anketuarit mbi 65 vjeç me 49.56 dhe pensionistët me 50 përqind janë më të interesuar për vaksinimin.

Postime të ngjashme

LSM: Dialogu social duhet të zgjerohet edhe në çështjen e hendekut gjinor në pagat

Z H

“Erdhi koha” – Ahmeti i bën thirrje diasporës të regjistrohen online

Z H

Policia ndalon dasëm me 300 mysafir, padi penale për organizatorët

Z H

Vazhdon gjykimi për lëndën “Titanik”

Bexhet Musliu

Moti sot në Maqedoni të Veriut

Z H

Fillon regjistrimi i mërgimtarëve, diplomatëve, të burgosurve dhe të pastrehëve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...