Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Me telefonat “Google Pixel” tani mund të matni rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes

Google ka zbuluar aftësi të reja për smartphone-t e saj Pixel, të cilat do t’u lejojnë përdoruesve të matin rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes duke përdorur kamerën e saj.

Karakteristika përdor progres në vizionin kompjuterik të inteligjencës artificiale (AI) për të rivendosur sensorët e integruar tashmë në telefon.

Shkalla e frymëmarrjes mund të matet duke drejtuar kamerën e telefonit në kokë dhe pjesën e sipërme të trupit të një personi, ndërsa matja e rrahjes së zemrës kërkon vendosjen e një gishti në kamerën e pasme.

Pasi të maten, shenjat vitale mund të transferohen në aplikacionin Google Fit për të lejuar përdoruesit të ruajnë gjurmët e shëndetit të tyre dhe “të përmirësojnë shëndetin e përditshëm”.

Postime të ngjashme

Microsoft ka prezantuar një kontrollues të ri për tastierën Xbox

D V

Intel zbulon detaje mbi gjeneratën e ardhshme të USB-C

D V

Emiratet e Bashkuara Arabe po përdorin dronë për të “krijuar” shi

D V

Çmimet e “rrjedhura” të pajisjeve të ardhshme nga Samsung për tregun evropian

D V

Kosova përfshihet ne hartat 3D të punuara nga ‘HERE Technologies’

D V

‘IESF’ mirëpret Kosovën, Francën, Greqinë dhe Spanjën si anëtarët më të rinj në familjen e Esports

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...