Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mediat bullgare: Nëse Shkupi nuk ndryshon taktikat e saja, Sofja do t’i bllokojë rrugën drejtë BE-së

Zhurnal Ads

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Nëse Shkupi nuk ndryshon taktikat e saja dhe nuk bën lëshime serioze në çështjen e mosmarrëveshjeve historike me Sofjen, rruga e Maqedonisë së Veriut ndoshta do të bllokohet, sipas mediumit bullgarë “Mediapool”.

Sipas këtij mediumi, duke cituar burime diplomatike, gjithnjë e më shumë janë mundësitë që Bullgaria të mos pranojë të mbajë komision ndërqeveritar për pranimin e Maqedonisë së Veriut në BE, e planifikuar për në dhjetor.

“Duke pasur parasysh pozicionin kornizë të parlamentit Bullgar, i cili u miratua me konsensus politik dhe kombëtar në 2019, qeveria nuk ka zgjidhje dhe do të bllokojë Maqedoninë e Veriut, nëse Shkupi nuk bën diçka thelbësore, domethënë nuk do të shmangë pengesat në procesin evropian”, thonë burimet diplomatike për mediumin bullgar.

Sipas parlamentit, Sofja i bën thirrje Shkupit të refuzojë gjuhën e urrejtjes ndaj bullgarëve, të heqë nga monumentet mesazhet e tilla si “okupatori fashist Bullgar”, të braktisë idenë e pakicës kombëtare maqedonase në Bullgari dhe formulimin “gjuhë maqedonase”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

KSHZ: Deri në ora 09:00 jehona e votuesve në Shtip është 2.94 për qind, në Pllasnicë 7.37

T E

MASH: Po zhvillohen orët e para edhe me prani fizike edhe përmes platformës online

E.E.

Më 13 dhjetor zgjedhje të parakohshme lokale në Shtip dhe Pllasnicë

Z H

Rast social/Familja Ibrahimi, apel për ndihmë që të përfundojnë shtëpinë

T E

VMRO-DPMNE: Të bëhet plan për vaksinimin për COVID, mos të ketë turma në spitale sikur për vaksinat kundër gripit

E.E.

Ahmeti: Uroj për një vit më të mirë, të mbarë e të shëndetshëm, pranë dhe bashkë me njëri tjetrin

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...