Mehmedoviq: Do të dalim nga kriza shëndetësore me imunitet kolektiv

Shkup, 30 shtator – Mjeku Zlate Mehmedoviq konsidero se do të ishte e papritur nëse nuk do të kishte rritje të numrit të rasteve të reja.

Vaka e re është realitet dhe duhet të jemi të gatshëm që tani. Momentalisht gjendja është stabile dhe nuk kemi presion në spitale, por kjo nuk do të thotë se nuk do të ketë ndryshime në të ardhmen”, tha Mehmedoviq.

Sipas tij, nëse nuk arrihet në pragun 80-85% e popullsisë së vaksinuar në mënyrë që të arrihet imuniteti kolektiv, nuk do të mund të dalim nga kriza.

“Na pret vjeshtë e vështirë dhe dimër me lljin delta të coronavirusit i cili bartet më lehtë dhe është më i rëndë”, tha ai.

Related posts

Editorial: “Zëvendëskryeministër i parë”, post imagjinar që u krijua për t’i gënjyer shqiptarët kinse fituam diçka!

R Zh

Moti nesër me diell dhe i nxehtë

D V

“BRIMA” reagon ndaj akuzave të Mickoskit: Nga Qeveria nuk morëm asnjë denarë për anketën

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More