Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Meksika autorizon përdorimin e vaksinës ruse Sputnik V

Komisioni Federal për mbrojtjen nga rreziqet shëndetësore (Cofepris) i Meksikës miratoi një ditë më parë përdorimin emergjent të vaksinës ruse Sputnik V.

Kjo u raportua nga mediat vendase, duke specifikuar se është ilaçi i tretë imunizues i autorizuar nga autoritetet meksikane.

Nënsekretari i Shëndetësisë, Hugo López-Gatell, deklaroi në lidhje me këtë se “Cofepris sapo ka dhënë autorizimin për përdorim urgjent të Sputnik V të laboratorit rus Gamaleya, kështu që ekziston mundësia e importimit dhe përdorimit të kësaj vaksine”.

Menaxheri shtoi se autorizimi iu dha kompanisë Birmex e cila ka një marrëveshje ligjore për të përfaqësuar qeverinë ruse. “Qeveria federale synon të blejë midis 7 dhe 12 milionë doza, nga të cilat 400 000 do të mbërrijnë në Meksikë këtë muaj dhe do të përdoren për të vaksinuar popullatën e moshuar”, vazhdoi ai .

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm, Marcelo Ebrard, tregoi se qeveria pret të marrë 21 394 650 doza të vaksinave Pfizer, AstraZeneca, CanSino dhe Sputnik V, deri në mars.

Postime të ngjashme

Pashinyan merr sërish mandatin për krijimin e qeverisë së re

D V

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

Mbi 60 milionë të infektuar me koronavirus në Evropë, thotë OBSH

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...