Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Meksikë, në 5 vitet e fundit janë vrarë 17.715 gra

Në një raport të publikuar nga Sekretariati i Sistemit Kombëtar të Sigurisë Publike, thuhet se në Meksikë midis 1 janarit 2016 dhe 31 janarit 2021, 319.400 gra janë lënduar si rezultat i dhunës.

Në Meksikë që nga viti 2016 janë vrarë 17.715 gra, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve në shtypin e vendit, në një raport të publikuar nga Sekretariati i Sistemit Kombëtar të Sigurisë Publike, thuhet se në Meksikë midis 1 janarit 2016 dhe 31 janarit 2021, 319.400 gra janë lënduar si rezultat i dhunës.

Më tej thuhet se në periudhën në fjalë 17.715 gra u vranë dhe theksohet se pavarësisht nga hapja e proceseve gjyqësore, dhuna në vend u rrit çdo vit.

Në raport thuhet se jeta është bërë më e vështirë për gratë në vend, veçanërisht që kur filloi pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19).

Postime të ngjashme

“Do të pendohen si asnjëherë më parë”- Vladimir Putin paralajmëron reagime kundër provokimeve të huaja

S.B.

Afganistan, 5 të plagosur në një sulm me bombë

S.B.

Gjykata e Koresë së Jugut hedh poshtë padinë kundër Japonisë

S.B.

Danimarka ia jep hua 55,000 vaksina AstraZeneca shtetit fqinj gjerman

S.B.

Drejtësia autorizon ratifikimin e planit evropian të rimëkëmbjes

S.B.

Turqia, Rumania dhe Polonia do të takohen për bisedime vjetore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...