Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Meksikë: Viktimat e pandemisë më shumë nga sa janë raportuar

Qeveria e Meksikës ka pranuar se shifra e vërtetë e viktimave nga pandemia e koronavirusit është tani në mbi 321 mijë, thuajse 60 për qind më shumë nga numri i konfirmuar zyrtarisht, prej 201429.

Meksika bën pak testime dhe, për shkak se spitalet ishin mbingarkuar, shumë meksikanë vdiqën në shtëpi pa u testuar. Mënyra e vetme për të marrë një pamje të qartë është rishikimi i “vdekjeve të tepërta” dhe rishikimi i certifikatave të vdekjes.

Të shtunën më 27 mars, qeveria publikoi një raport të bazuar në këto shifra, të cilat zbuluan se kishte 294,287 vdekje të lidhura me Covid-19 nga fillimi i pandemisë deri në 14 Shkurt. Që nga 15 shkurti ka pasur 26,772 vdekje shtesë të konfirmuara nga testimet.

Shifra më e lartë bën që të kapërcehet ajo e Brazilit, që ka edhe numrin e dytë më të lartë në botë të viktimave pas SHBA.

Sipas universitetit Johns Hopkisn, Brazili ka rreth 307 mijë viktima dhe SHBA 548 mijë. Por, popullata e Meksikës, prej 126 milionë banorësh është më e vogël krahasuar me këto dy vende  dhe me 321 mijë viktima nga koronavirusi, bilanci është vërtetë tragjik, raporton The Guardian.

Postime të ngjashme

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Dafina Vidishiqi

Vdes themeluesi i shtetit të Zambisë, ish-presidenti Kaunda

Dafina Vidishiqi

Merre vaksinën, fito dhuratë – kështu po i nxit Hong Kongu qytetarët të vaksinohen

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...