Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Mençuria dhe grykësia, çfarë i dallon nga njëra-tjetra?

Një tregim i shkurtër që të mëson dallimin mes tyre.

Një grua e mençur që udhëtonte nëpër male gjeti një gur të çmuar në një përrua. Të nesërmen ajo kaloi pranë një udhëtari tjetër që ishte i uritur, shkruan Revista Psikologji.

Gruaja hapi çantën për të ndarë ushqimin e saj me të. Udhëtari i uritur pa gurin e çmuar në çantë, u mahnit nga bukuria e tij dhe i kërkoi që t’ia jepte. Gruaja e bëri këtë pa më të voglin dyshim.

Udhëtari u largua, i gëzuar dhe ndjerë me fat. Ai e dinte që xhevahiri kishte vlerë të mjaftueshme për t’i dhënë siguri për pjesën tjetër të jetës së tij.

Por pas disa ditësh, ai u kthye në kërkim të gruas së mençur. Kur e takoi, ai ia ktheu gurin.

“Kam menduar shumë për të,” i tha. “Unë e di sa vlen ky gur, por po jua kthej me shpresën se do të jeni në gjendje të më bëni homazhe me diçka shumë më të çmuar”.

“Më jep atë që ke brenda që të lejon të më ridhurosh gurin”. 

Postime të ngjashme

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

Shikoni mirë dhe zbuloni nëse keni një çrregullim të rrezikshëm!

D V

Fotot e dasmës; Mbesa e Dianës martohet me milionerin 62-vjeçar

D V

Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

D V

E pazakontë, babai i Meghan Markle do të hedhë në gjyq të bijën dhe princ Harryn për këtë arsye

D V

Ajo vendosi kamera në dhomë për të parë macet, por filmoi pronarin: Ai hyri në dhomën e gjumit dhe nuhati veshjet e saj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...