Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Mendoni të blini një makinë të përdorur? Këto janë 5 mashtrimet më të zakonshme nga të cilat ju rrezikoheni

Blerja e një veture të përdorur mund të jetë shumë e rrezikshme, veçanërisht nëse vëreni disa nga këto gjëra.

Blerja e një veture të përdorur shpesh kushton më shtrenjtë sesa blerja e një veture të re.

Një nga problemet kryesore në tregun e veturave të përdorura është se klientët nuk mund të zbulojnë shpejt mashtrimet e zakonshme në veturat e përdorura.

Disa vetura të përdorura janë shumë tërheqëse në shikim të parë, por gjithsesi fshehin probleme që sjellin shumë shqetësime, transmeton Telegrafi.

Këtu janë 5 mashtrimet më të zakonshme që duhet të shmangni kur blini një veturë të përdorur, sipas platformës carVertical.

Është një analizë e më shumë se një milion raporteve mbi historinë e veturave nga prilli 2020 deri në prill të këtij viti, në rajonin tonë, por edhe në shumë vende të tjera evropiane.

Vetura është dëmtuar

Sipas carVertical, pothuajse një e treta (31%) e të gjitha veturave të kontrolluara në platformë kishin disa dëmtime. Prandaj, është e rëndësishme të inspektoni trupin kur zgjidhni një veturë.

Kthimi i kilometrazhit

Mashtrimi më i njohur është kthimi i kilometrazhit dhe është një nga më të zakonshmit. Kilometrazhi i çdo të gjashtës veturë (16.7%) u ndryshua.

Me këtë mashtrim, shitësit rrisin çmimin e automjeteve deri në 25%.

Bëni kujdes, nëse sediljet, timoni ose leva e ingranazheve janë konsumuar dhe kilometrazhi është i ulët, mund të jetë një shenjë për blerësin që të heqë dorë nga ajo veturë dhe të kërkojë një tjetër.

Vetura e vjedhur 

Blerja e një veture të vjedhur është ndoshta më e keqja nga të gjitha mashtrimet e veturave të përdorura.

Zakonisht pronarët e rinj që nuk kanë fat përfundojnë me një automjet të konfiskuar dhe kthimi i parave për një veturë të paguar mund të jetë i komplikuar. carVertical ka zbuluar disa qindra vetura të vjedhura gjatë 12 muajve të fundit, duke u kursyer klientëve një sasi të konsiderueshme të kohës dhe parave.

Vetura ka shërbyer si taksi ose makinë me qira

Disa shoferë nuk janë të vetëdijshëm se automjeti i tyre ka qenë ose taksi ose makinë me qira.

Shoferët e taksive zakonisht kalojnë më shumë kilometra dhe kryesisht transportojnë pasagjerë në rrugët e qytetit.

Taksitë dhe makinat me qira zakonisht konsumohen më shpejt dhe shpesh nuk mirëmbahen.

Rreth 2,000 vetura të tilla u zbuluan vitin e kaluar përmes platformës carVertical.

Çmimi i makinës është shumë i ulët

Po, dhe është e mundur.

Praktika ka treguar që automjetet, çmimi i të cilave është me dyshim i ulët duhet të shmangen.

Ndonjëherë vetura të tilla importohen, me kilometrazhin e ndryshuar ose fshehin dëmtime të caktuara dhe vetëm krijojnë iluzionin e një blerjeje të një veture të shkëlqyeshme.

Përjashtimet janë veturat që pronarët shesin nën kosto për ndonjë arsye tjetër, të tilla si problemet financiare ose zhvendosja.

Blerja e një veture të përdorur të besueshme nuk është një detyrë e lehtë. Për të shmangur surprizat e mëvonshme, ne patjetër këshillojmë kujdes, hetim të plotë, madje edhe përdorimin e raporteve online të historisë së makinave.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...