Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Mercedes me veturë ‘ekstreme’ për terrene të vështira

Zhurnal Ads

Ky automjet elektrik koncept është i bazuar në prodhimin e SUV EQC, dhe është modeluar në të famshmin Mercedes G500 4 × 4².

Mercedes EQC 4 × 4² është një koncept me të cilin prodhuesi gjerman dëshiron të tregojë se është i aftë të bëjë një automjet ekstrem jashtë rrugës dhe plotësisht një makinë elektrike, transmeton Telegrafi.

Duke ndjekur shembullin e G-Class 4 × 4² , i cili u prodhua disa vjet më parë, EQC 4 × 4² ngrihet me 20 cm në krahasim me Mercedes EQC të rregullt.

Inxhinierët e Mercedes kanë aplikuar një recetë të ngjashme me konceptin E 400 All-Terrain 4 × 4² .

Falë disa ndryshimeve, EQC 4 × 4² ka një hapësirë ​​ajrore prej 293 mm, që është 153 mm më shumë se në modelin e rregullt elektrik EQC, por edhe më shumë se G-Class standard.

Për shkak të të gjitha modifikimeve të mësipërme, makina gjithashtu u bë edhe më e gjatë, por edhe më e gjerë për 20 cm krahasuar me EQC të rregullt.

Karakteristikat e makinës për terren janë përmirësuar ndjeshëm, dhe kjo makinë tashmë e kalon një pengesë uji me një thellësi prej 40 cm pa asnjë problem.

Sistemi i shtytjes ka mbetur i pandryshuar, kështu që kjo veturë përdor dy motorë elektrikë.

Fuqia totale e kombinuar është 408 kuaj fuqi dhe 760 Nm çifte rrotullimi maksimal.

Një bateri litium-jon me një kapacitet prej 80 kWh përdoret për të ruajtur energjinë elektrike.

Tani për tani, Mercedes nuk ka në plan të fillojë prodhimin masiv të këtij koncepti, por sigurisht që do të shërbejë si një pikënisje për disa SUV të ardhshëm elektrik të kësaj marke.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zbulohet ekrani i Mercedes-Benz EQS

S.B.

Golf po lëkund fronin: Një garë e pasigurt për veturën më të shitur në Evropë

S.B.

Harrojeni Passat, tashmë po vjen Volkswagen ID.6 elektrik

S.B.

Daimler po u dhuron punëtorëve një ‘bonus’ prej njëmijë eurove për shkak të krizës së COVID-19

S.B.

Çfarë po përgatit Bugatti – ndoshta një super-veturë me 1600 kuaj fuqi?

admin

Kush është femra që fshihet prapa emrit të veturës Mercedes?

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...