Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Mercedesi dënohet me 1.5 miliardë dollarë për mashtrim në testime të emetimit të gazrave

Zhurnal Ads

Prodhuesi i automjeteve Daimler AG dhe filiali Mercedes-Benz në SHBA janë pajtuar që t’i paguajnë 1.5 miliardë dollarë qeverisë amerikane dhe rregullatorëve të shtetit të Kalifornisë për të zgjidhur pretendimet se kanë mashtruar në testimet e emetimeve të gazrave, kanë konfirmuar zyrtarët të hënën, shkruan CBSNews

Departamenti amerikan i Drejtësisë, Agjencia për Mbrojtjen e Ambientit dhe Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Kalifornisë ka thënë se Daimleri ka thyer ligjet për ambientin duke e përdorur të ashtuquajturin “mposhtja e pajisjes softuerike”, për të anashkaluar testimin e emetimeve, transmeton KOHA.

Duke e bërë një gjë të tillë kompania ka shitur rreth 250 vetura dhe furgona ndërmjet 2016-19, me motorë me naftë që nuk i plotësonin standardet shtetërore dhe federale.

Marrëveshja, e cila përfshin dënimet civile dhe që ende pret miratimin e gjykatës në Uashington, do t’i kërkojë Daimlerit të rregullojë automjetet që tashmë i ka shitur.

Daimler AG duhet të riparojë të paktën 85% të makinave të prekura brenda dy viteve dhe të paktën 85% të furgonave të prekur brenda tre viteve, thanë zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë. Kompania gjithashtu duhet të ofrojë garanci të zgjatura për drejtuesit e automjeteve në pjesë të caktuara të automjeteve dhe të kryejë teste të emetimeve në automjetet e riparuara çdo vit për pesë vitet e ardhshme.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Tesla pëson ndërprerje të rrjetit duke i lënë pronarët të paaftë të lidhen me makina

admin

BMW hidhëroi fansat me reklamën e Vitit të Ri

S.B.

Lamtumirë naftë, kamionët e parë me hidrogjen nga Hyundai arrijnë në Zvicër

admin

Zbulohet ekrani i Mercedes-Benz EQS

S.B.

Ky është traktori i vitit: Nuk ndot, dhe të gjithë punën e bën vetë

S.B.

Me vetëm 50 kilometra të kaluara, shitet Honda S2000

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...