Merkel: Bashkpunimet rajonale kanë mbështetjen e BE-së dhe Gjermanisë

Tiranë, 14 shtator – Kancelarja Angela Merke sot vizitoi Tiranën, ku u taku me kryeministrin e Shqipërisë, dhe me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Në këtë takim Edi Rama faleminderoi Angel Merkelin për ndihmën që ka dhënë ajo për këtë pjesë të Europës. Ai theksoi se Ballkani Perëndimorë është një vend shumë më i mirë seç ishte para se Merkel të niste procesin e Berlinit, dhe pavarsisht se do të ketë vazhdimsi në politikën gjermane, ajo do ti mungojë këti rajoni dhe për të ishte një privilegj dhe kenaqësi që kishte punuar më të.

 

Merkel nga ana e saj faleminderoi Edi Ramën, ku ajo tha se bashkpunimi mes dy vendeve mund të zgjerohet dhe përgëzoi Shqipërinë për reformat që ajo ka bërë. Si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë plotësuar kushtete për nisjen e negociatave me BE-në dhe shprehi keqardhjen që një gjë e tillë nuk ndodhi në presidencën gjermane përshkak të vetos së Bullgarisë. Merkel tha se procesi i Berlinit nuk është zëvendësim i BE, pasi negociatat për intgrim do të zhvillohen me shtete, pasi disa shtete janë duke pritur konferencat ndërqeveritare, ndërsa disa të tjerë i kan hapur kapitujt e antarsimit, e të tjeqë që nuk i kanë bërë ato.

Merkel thekoi se bisedat biletarela do të vazhdojnë me udhëheqësit e shteteve të Ballkanit Perëndimor më 6 tetor nën presidencën Sllovene. Integrimi i vendeve të rajonit në BE, për Europën dhe Gjermaninë është interest gjestrategjik. Merkel theksoi se bashkpunimi rajonal është i pranuar nga Bashkimi Europian dhe Gjermania, ajo i përkgëzoi këto nisdma dhe u shpreh se shpreson që ato të vazhdojnë.

📍MK Hotels, Tiranë – Konferencë e përbashkët për shtyp me Kancelaren

📍MK Hotels, Tiranë – Konferencë e përbashkët për shtyp me Kancelaren Angela Merkel 🇦🇱🤝🇩🇪

Posted by Olta Xhacka on Tuesday, September 14, 2021

Related posts

Studentët e Maqedonisë do të marrin nga 2.400 denarë në muaj për ushqim

D V

Analizë: Sa janë transparente institucionet në Maqedoni të Veriut?

Z H

Në UT u promovua gjenerata e absolventëve e vitit akademik 2020/2021

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com