Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel i drejtohet Bundestagut për masat antiCovid-19

Kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të flasë në parlament për të përcjellë masat e reja për të frenuar përhapjen e koronavirusit, që janë diskutuar më parë në bisedimet me udhëheqësit e 16 landeve të vendit.

Merkel do të lëshojë një deklaratë dhe kjo do të pasohet nga një orë e gjysmë debat.

Pas shtatë orësh bisedimesh ditën e djeshme, Merkel dhe kryeministrat e shteteve federale gjermane ranë dakord që bllokada e pjesshme e vendit e krijuar për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri do të zgjatet deri në 20 dhjetor.

Është rënë dakord gjithashtu që të kufizohen tubimet private në pesë persona nga dy familje, me fëmijë të moshës 14 vjeç dhe nën përjashtimin e numërimit.

Por, kufizimet e kontaktit pritet të zbuten midis 23 dhjetorit dhe 1 janarit për të lejuar njerëzit të festojnë gjatë sezonit të Krishtlindjeve./atsh

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...