Bota

Merkel: Linjë e hollë mes paqës dhe luftës në Mesdhe

Sikur askush nuk është duke kuptuar se sa e hollë është linja mes konfliktit luftarak dhe zgjidhjes paqësore – ka konstuar Kancelarja gjermane Angela Merkel në Bundestag, me rastin e tensioneve në rritje në Mesdheun Lindor mes Turqisë, Greqisë dhe Qipros.

Në prag të Samitit të BE-së të enjten dhe të premten, ajo është prononcuar rreth ankesave për shkelje të të drejtave të njeriut në Turqi, por nuk ka nguruar t`i jep mirënjohje Ankarasë zyrtare për “meritat spekatolare gjatë krizës së refugjatëve në vendin që edhe vet ka pranuar 4 milion refugjatë, më shumë se cili do vend në botë” – njoftojnë agjencitë e lajmeve duke cituar ANA-n greke.

“Për cdo rast patjetër t`i rishikojmë marrëdhëniet tona me Turqinë dhe të insistojmë në bashkëpunim rreth shumë cështjeve të rëndësishme dhe të hapura” – ka thënë Merkel./KlanMacedonia

Postime të ngjashme

Numri i viktimave nga tërmeti në Izmir të Turqisë rritet në 105

H S

Gjermani, gjendet bombë nga Lufta e Dytë Botërore

admin

Hillary Clinton ambasadore në OKB?

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...