Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel: Masa shtesë në zonat me shkallë të lartë infektimi

Zhurnal Ads

Kancelarja gjermane Angela Merkel ofroi sot mbështetjen e saj për masat antiCOVID-19 të propozuara nga 16 landet e Gjermanisë, me qëllim frenimin e pandemisë, ndërsa propozoi edhe kufizimin e kontakteve shoqërore, sipas burimeve.

“Qeveria federale do të paraqesë masa shtesë në zonat ku ka shkallë të lartë të infektimeve”, theksoi ajo gjatë një takimi me deputetët e CDU-së.

Kancelarja vuri në dukje se gjermanët po kërkojnë qartësi në festimet tradicionale të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, raporton ATSh.

Sipas legjislacionit përkatës, vendimet për masa të tilla mund të merren vetëm për periudha katërjavore, që do të thotë se një vendim i mëtejshëm do të jetë i nevojshëm për të mbuluar periudhën e pushimeve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Turp e shfajësim në Australi për vrasjen e afganëve të pafajshëm

T E

Edhe në Gjermani bie bora e parë

T E

Krivokapiq shpalos programin qeverisës dhe përbërjen e qeverisë së re në Mal të Zi

S.B.

Biden mbledh këshilltarët e vet të Sigurisë Kombëtare në takim

S.B.

Zelenskiy: Nëse Rusia na sulmon, të gjithë ukrainasit do të luftojnë

T E

Shifër rekord infektimesh edhe në Çeki, ushtria nis nesër ndërtimin e një spitali të ri për pacientët

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...