Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel në samitin e NATO-s: Fushata dezinformuese e Rusisë në agjendën tonë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, kërkoi adresimin e fushatës së dezinformimit të drejtuar nga Rusia në dëm të perëndimit. Në samitin e NATO-s, zonja e “hekurt”, tha se duhet diskutuar edhe ndikimi i Kinës.

“Çështjet në rendin e ditës sot na shqetësojnë të gjithëve. Para së gjithash sfida me të cilën po përballemi: Rusia, por edhe rajoni Indo-Paqësor me Kinën në rritjen e masave. Ne do të flasim për tërheqjen nga Afganistani dhe unë do t’i kthehem çështjes së asaj që ne kemi arritur dhe mësuar atje dhe atë që duhet të marrim parasysh për konceptet tona të ardhshme.

Sfidat hibride po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme: sulmet kibernetike dhe, veçanërisht në lidhje me Rusinë, fushatat dezinformuese kundër shumë aleatëve të NATO-s. Gjermania gjithashtu preket nga kjo”, tha Merkel.

Postime të ngjashme

Izraeli fajëson Iranin për sulmin ndaj një cisterne të naftës

D V

Disa të vrarë në një sulm gjatë një funerali në Irak

D V

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...