Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Merkel: Nëse landet nuk respektojnë masat,do të ndërhyjmë me ligjin federal

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bë rë thirrje landeve të pajtohen me masat kufizuese anti-Covid për të cilat është rënë dakord si dhe për të luftuar valën e tretë të virusit.

Ajo fajësoi disa nga administratat rajonale për neglizhencë.

“Tani duhet të aplikojmë shumë seriozisht masat e duhura. Disa rajone po ata e bëjnë, të tjerët akoma jo”, tha kancelarja në një intervistë televizive.

”Në rast emergjence dhe mungesë të rezultatet e bllokimit aktual, qeveria mund të ndërhyjë në ligjin federal në lidhje me mbrojtjen nga infektimet”, shtoi ajo gjatë një interviste televizive me transmetuesin Ard.

”Disa lande nuk po zbatojnë kufizimet që ishte rënë dakord në mbledhjen e fundit mes tyre dhe qeverisë”, deklaroi Merkel. /atsh

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...